XXI FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY – MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH – GŁUCHOŁAZY, 31.07.-02.08.2015 r.

GROT SKĄPANY W ZŁOCIE!

Miniony weekend okazał się najszczęśliwszy w krótkiej, niespełna 6-cio letniej historii klubu UKS „GROT” Ruda Śląska. Finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łucznictwie Olimpijskim, będących zarazem Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych przyniosły naszemu klubowi dwa końcowe zwycięstwa, w dwóch klasyfikacjach: indywidualnej dla Mateusza Porębskiego oraz w mikście, w skład którego weszli: Patrycja Boniek i Mateusz Porębski.

Intensywny i mocno napięty harmonogram trzy dniowych zawodów zmusił do ogromnego wysiłku wszystkie startujące zawodniczki oraz wszystkich zawodników (łącznie blisko 150 kadetek i kadetów), a panująca aura, czyli wysoka temperatura również nie ułatwiała im zadania.
Kwalifikacje przeprowadzone w piątek po południu i w sobotę rano zakończyły się dla „siódemki” naszych reprezentantów następującymi lokatami:
Juniorki Młodsze: Patrycja Boniek (1238 pkt.* – 11 miejsce), Karolina Skawińska (1077 pkt. – 49 miejsce), Dominika Klyszcz (1027 pkt.* – 56 miejsce), Marta Karasińska (964 pkt. – 64 miejsce).
Juniorzy Młodsi: Mateusz Porębski (1242 pkt. – 5 miejsce), Szymon Porębski (1094 pkt. – 49 miejsce), Kamil Woźnica (1082 pkt.* – 53 miejsce).

Bezpośrednio po zakończeniu sobotnich strzelań kwalifikacyjnych, rozpoczęto rywalizację w kategoriach drużynowych. Niestety obie nasze drużyny, zarówno męska, jak również żeńska, w swoich pierwszych pojedynkach gładko uległy swoim konkurencyjnym zespołom, odpowiednio: „Obuwnikowi” z Prudnika i „Mazowsze” z Teresina. Nikłym pocieszeniem jest w tym wypadku fakt, iż męski zespół z Prudnika w końcowej rywalizacji drużynowej zdobył tytuł mistrzowski. Natomiast nasze drużyny w końcowej klasyfikacji zajęły miejsca: 12 (męska) i 15 (żeńska).

Z pewnym niepokojem oczekiwaliśmy zatem na ostatnią, wieczorną odsłonę sobotniej rywalizacji, czyli walkę par mieszanych (mikstów). Niepotrzebne, bo Mateusz i Patrycja, wyraźnie podrażnieni niepowodzeniem podczas startów swoich drużyn, pewnie odprawiali z kwitkiem kolejne konkurujące miksty. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki potraktowali w półfinale swoich rywali z Warszawy, mikst „Marymontu”, czyli zwycięzców niedawno rozegranego Pucharu Europy Juniorów. Nasza para, strzelając jak w transie, rozprawiła się z nimi błyskawicznie, wygrywając w stosunku 6 do 0, ani przez moment nie dając im najmniejszej nadziei na sukces. Pojedynek finałowy z zespołem z „Płaszowianki” Kraków wydawał się w tym wypadku formalnością, i taki też był, bo po pewnym zwycięstwie w końcowym rozrachunku 6 do 2, para mieszana UKS „GROT” Ruda Śląska w składzie: Patrycja Boniek i Mateusz Porębski, mogła cieszyć się ze zdobycia tytułu Mistrzów Polski Juniorów Młodszych na rok 2015 w kategorii „mikst”!

Do niedzielnej odsłony olimpijskiej rywalizacji, czyli pojedynków (rundek) indywidualnych nasi zawodnicy przystąpili wyglądając na wyraźnie zmęczonych trudami startów piątkowo – sobotnich. Co prawda swoje pierwsze pojedynki w 1/48 finałów wygrali wszyscy nasi reprezentanci (poza Martą, która uległa minimalnie po siostrobójczym pojedynku z Karoliną), jednak sama Karolina dołączyła do swojej koleżanki, przegrywając pojedynek w 1/24 finałów, tak jak i Dominika, Kamil oraz Szymon. W ostatecznej klasyfikacji indywidualnej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, uplasowali się na dalszych pozycjach.
W rywalizacji indywidualnej pozostało nam obserwować zmagania Patrycji i Mateusza. Niestety już w 1/16 finałów Patrycja uległa doskonale dysponowanej rywalce i w ostatecznej klasyfikacji Mistrzostw Polski i Finałów OOM zajęła 26 pozycję. Zadanie powetowania wszystkim niezbyt udanych startów indywidualnych koleżanek i kolegów klubowych otrzymał Mateusz Porębski. Młody reprezentant UKS „GROT”, dostosowując się ściśle do celnych uwag swojego trenera klubowego, Dariusza Wyciślika, raz za razem odnosił kolejne zwycięstwa w poszczególnych rundkach. Po trudnych i bardzo wyrównanych pojedynkach: ćwierćfinałowym oraz półfinałowym, sam finał (podobnie jak w mikście) wydawał się tylko formalnością, jednak rywal Mateusza nie zamierzał poddać się bez walki. Szala przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę, a nasz zawodnik kropkę nad „i” postawił dopiero w ostatnim „secie”, zwyciężając ostatecznie cały pojedynek finałowy w stosunku 6 : 4.
Dzięki temu, Mateusz Porębski mógł znów unieść ręce w tryumfie, ciesząc się z zwycięstwa w Finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łucznictwie Olimpijskim i zdobycia tytułu indywidualnego Mistrza Polski Juniorów Młodszych na rok 2015!  

(*) – rekord życiowy

Pozostałe aktualności

Zobacz wszystkie

Aplikacja dla łuczników i trenerów łucznictwa – ArcheryStats

W jaki sposób technologia może wspomagać łuczników w uzyskiwaniu lepszych rezultatów, a także trenerów w lepszym wspieraniu i prowadzeniu zawodników? W 2020 roku dzięki zaangażowaniu jednego z zawodników naszego klubu powstała pierwsza wersja aplikacji ArcheryStats (wtedy jeszcze nazywała się Max720), która pozwalała na prowadzenie dziennika treningów i zawodów, wraz ze szczegółowymi wynikami strzelań. Dzięki temu […]

8 kwietnia 2024 Czytaj więcej

Nowy harmonogram treningów.

Kończymy powoli okres roztrenowania, a więc czas na kilka ważnych informacji: Gdzie? – treningi będą się odbywać na sali gimnastycznej II LO im. G.Morcinka w Rudzie Śląskiej, ul.Jankowskiego 22 (na sali obowiązuje zmienne obuwie). Kiedy? – zajęcia ruszą od najbliższego wtorku 24 października Zapraszamy do zapoznania się z nowym harmonogramem treningów Trenerzy UKS Grot

19 października 2023 Czytaj więcej

Finał Pucharu Polski Seniorów.

W kategorii łuków gołych zwyciężył nasz zawodnik – Rafał Czapaj, dokładając to zwycięstwo do niedawno zdobytego Mistrza Polski! W kategorii łuków klasycznych 7 m-ce zajęła Natalia Lepa. Gratulacje Trenerzy UKS Grot

10 października 2023 Czytaj więcej
UKS Grot

Treningi 7 dni w tygodniu

UKS Grot

Profesjonalna pomoc trenerów

UKS Grot

Klubowy sprzęt dla każdego

UKS Grot

Wesołe towarzystwo :)